Results 1 to 1 of 1

Thread: Am sa va pun in fata o oglinda-Ce veti vedea?

Rang-N-03(col)
    Excalibur's Avatar
    Blog Entries
    4

Post Am sa va pun in fata o oglinda-Ce veti vedea?

Priviţi īn ea fără menajamente - dacă aveţi forţa şi curajul. Ce veţi vedea, oricīt pare de incredibil, oricīt e de revoltător - e adevărat. E un fragment din fresca decăderii unei ţări infestate, distruse de un stat uzurpat, īn care injustiţia face ravagii. Priviţi cum sub potopul strīmbătăţilor emanate din noi, un luptător, lăsat singur, e pe punctul de a se īnneca.

Puteţi sprijini campania de combatere a nedreptăţii extreme făcute lui Viorel Rovenţu (prin răspīndirea acestui mesaj, prin participarea la forumul dedicat cazului - http://www.piatauniversitatii.com/fo...forum.php?f=46 , prin īncurajarea luptătorului - tel. 0720870263, email roventu@procesulcomunismului.com, adresa: Nr 324, sat Stănesti, comuna Stănesti, cod poştal 087215, jud. Giurgiu,
    sau prin sponsorizarea luptei sale īn conturile BCR (RNCBROBUGR0) cu coduri IBAN RO34RNCB0145038681590002- lei; RO07RNCB0145038681590003-euro; RO77RNCB0145038681590004-dolari.

Dar poate că nu ştiaţi...
    Auziţi īntāi, mărturia lui Rovenţu: http://www.procesulcomunismului.com/...oventu.asp.htm
    Aflaţi apoi "povestea" lui din presă: http://www.procesulcomunismului.com/...oventu.asp.htm
    Sau cum am auzit-o eu, rezumīnd-o: http://www.procesulcomunismului.com/...oventu.asp.htm

Cum nu e totul să te uiţi, ci trebuie să şi vezi , am să vă mărturisesc ce am văzut eu, holbīndu-mă stupefiat īn această poveste nemiloasă.

Am văzut un om care a īncercat ceea ce toţi romānii visau să facă, apărīndu-ne tuturor onoarea şi demnitatea.
    Am văzut performanţa vitejilor vīnaţi, care distruge mitul Securităţii, sub care ne-am ascuns laşitatea.
    Am văzut o anchetă mai mult decīt bizară, dovedind faptul că bietii şoferi kamikaze au intrat īntr-o capcană.

Am văzut un erou care a crezut pe 22 decembrie 1989 că s-a schimbat regimul şi a plătit scump iluzia.
    Am văzut că revolta penitenciară a victimelor "dreptului comunist" nu intereseaza "lumea subţire".
    Am văzut cum s-au răzbunat miliţienii īn 1990, pe toţi revoltaţii pe care īi aveau īn gheare.

Am văzut o ţară īn care delicvenţii sīnt eliberaţi, uzurpatorii prosperă iar eroii rămīn īn puşcărie...īncă zece ani.
    Am văzut cum cel mai liber romān a trebuit să evadeze, sporindu-şi pedeapsa dictată de ocupanţi.
    Cum operează justiţia complice
    (http://www.piatauniversitatii.com/ne...9&month=12.htm )

Am văzut banda FSN īngrozită că trei romāni, ce ar putea riposta mai dur - ar fi eliberaţi.
    Am văzut de ce s-a făcut intens dupa 1990 cultul "dizidenţilor" şi s-au ţinut īn umbră rezistenţii.
    Am văzut pīnă unde a mers frica Iliescului, un mişel căruia i-am permis să facă ce vrea din noi şi din ţară.

Am văzut laşitatea Voiculeştilor ce lovesc copiii prin mineri manipulaţi, pozīnd īn revoluţionari rafinaţi.
    Am văzut cum "eroii din decembrie" s-au cuminţit, cum nu s-au īncăpăţinat- ca Rovenţu.
    Am văzut partidele satelit camuflīnd uzurparea dreptului, acoperind īncarcerarea Curajului.

Intelectualii - stīnd cu spatele la subiectele jenante.
    Presa - tăcīnd zece ani si apoi vorbind numai cīt trebuie.
    Reporterii - folosind un om ca să facă bani din senzaţional şi lăsīndu-l apoi īn mizerie.

Societatea civilă - neglijind cea mai semnificativă nedreptate.
    Mercenarii "drepturilor omului" - ascunzīnd adevărata situaţie a lui Rovenţu.
    Cetăţenii Romāniei - "circulīnd" cu nesimţirea care l-a īmpins pe Nemeş spre mormīnt.

Avocaţii - evitīnd, de 10 ani, un client "cu probleme " şi fără bani.
    Am văzut "discreţia" complotiştilor de la Cluj, explicabilă numai prin faptul că au ceva de ascuns.
    L-am vazut pe Volcinschi respectat, īn timp ce Rovenţu cobora īn infern.

Pe Iliescu īnchizīndu-l pe cel ce a vrut să facă eroic, ceea ce el a făcut laş - pentru a fura trei mandate.
    Am văzut pensiile uriaşe luate de toţi mercenarii sistemului comunist, care au lăsat fără pensie un rezistent.
    L-am văzut acum o lună pe Rovenţu īngrijind, singur, un băieţel şi o mamă bătrīnă, pensionară CAP.

L-am văzut simplu, demn şi singur - īncă fremătīnd pentru destinul cumplit al neamului romānesc.
    L-am văzut aşteptīnd sceptic un semn de solidaritate.
    Necrezīnd că se vor mai găsi romāni care să-l sprijine, din simpatie, ruşine, admiraţie sau gratitudine.

Aşteptīnd apariţia unor avocaţi care să-şi asume cazul, fără a cere onorarii - īnainte de victorie.
    Mirat că pun problema unei campanii de sensibilizare, parcă ruşinat să-şi reveleze postura.
    L-am văzut că nu-mi spune că a mai vzut mulţi ca mine, venind, mirīndu-se şi uitīndu-l.

Şi - venind īnapoi de la Giurgiu - m-am văzut īn sfīrşit şi pe mine.
    Vorbind de 20 de ani īn gol, incapabil să-mi tranform furia īn act eficace.
    Pe cale de a dezerta dintr-un război părăsit de toată lumea.

Un jalnic prizonier al oglinzii īn care poporul romān reuşeşte să nu se uite.

Nu ştiu ce veţi vedea dumneavoastră īn oglinda acestui caz.
    Dar sper (pentru el, pentru mine, pentru ei) că măcar unii vor dori să evadeze din ea, intervenind.

Ioan Roşca, 15 decembrie 2009
    http://www.piatauniversitatii.com/ne...9&month=12.htm
    Last edited by Excalibur; 12-08-10 at 03:24 PM.
    Motto: ''...O miscare de emancipare politica a constiintelor ar ridica voalul care acopera escrocheria politica. Restul ar fi macar istorie (un zvicnet de umanitate in cautare de sens), luminoasa sau tragica, intrerupind o lamentabila prabusire spre vid.'' Ioan Rosca (Analiza spectrului socio-politic)
    Explicatie: Lucrarile constituie o analiza unica a complexitatii mecanismelor de falsificare a adevarului, manipulare, diversiune si uzurpare a statului de drept, de catre grupuri de interese ascunse sub diverse forme cameleonice : ''partide'', ''Justitie'', ''Institutii '' ''O.N.G-uri'', etc. Documentele au fost preluate de pe:Harta unei perplexitati, Piata Universitatii si Procesul Comunismului, cu acordul autorului, d-l Ioan Rosca, cercetator interdisciplinar(contact AICI). Dezbatere: Video-1, Video-2, Video-3, Video-4