Results 1 to 1 of 1

Thread: nfiinţarea grupului de iniţiativă al C.A.D.A.- Neliniştea Generalilor-Nicolae DURAC

Post nfiinţarea grupului de iniţiativă al C.A.D.A.- Neliniştea Generalilor-Nicolae DURAC

CAPITOLUL -II-

Adunarea de la Casa Armatei a nsemnat declanşarea aşa numitului “fenomen CADA”. Mnuşa a fost aruncată. Cale de ntoarcere nu mai exista. Eram conştienţi de puterea nomenclaturii comuniste, dar şi fermi s-o nfruntăm.

După părăsirea ncăperii de către generalul Popescu şi acoliţii săi, aviatorii au prezentat concluziile şi propunerile lor. Noi, cei din trupele de uscat, avnd o coloratură diversificată de specialităţi militare, ntre care tronează şi obstrucţionează infanteria, abia reuşisem să ne ntrunim şi nu aveam propuneri finalizate. Discuţiile s-au purtat n jurul punctului cheie. Ofiţerul n diverse ipostaze.

Ofiţerul activist de partid, ofiţerul comandant, dar compromis, ofiţerul implicat n reprimarea demonstranţilor şi, n final, s-au conturat modalităţile de nlăturare şi de nlocuire a acestora cu ofiţeri competenţi, ca prim pas n procesul de democratizare a armatei.

Ideile rezultate şi unanim acceptate de cei prezenţi au fost nscrise ntr-un caiet, urmnd ca a doua zi să fie discutate din nou n forma pe care maiorul Octavian Chiriac şi locotenent-colonelul Cornel Şurcu s-au angajat să le-o dea.
    9 februarie 1990. n cazarmă, comanda unităţii şi foştii ofiţeri politici făceau propagandă articolului lor, apărut deja n cotidianul “Renaşterea Bănăţeană”, şi cereau imperativ celor prezenţi la adunare să nu se alăture “indisciplinaţilor care se ntrunesc la Casa Armatei, pentru că aceştia acuză armata că ar fi produs victime n rndul populaţiei.”

Modul n care erau răstălmăcite acţiunile noastre m-a nfiorat. Aceiaşi ofiţeri (care n decembrie nfierau “huliganii”) ne-au luat pe noi n primire. Am intervenit şi am invitat personalul militar la ntlnirea care va avea loc n după-amiaza acelei zile, pentru a se convinge de buna intenţie a “indisciplinaţilor”, fiindcă nu armata este acuzată ci fosta conducere politico-miltară a acesteia, conducere care acum şi-a schimbat doar denumirea.
    La ora 17, ne-am ntlnit din nou, ntr-un număr mai mare, la Casa Armatei, nsă, toate sălile erau ncuiate din ordinul generalului Popescu. Un grup de ofiţeri s-a deplasat la comandamantul diviziei, unde, locotenent-colonelul Şurcu l-a mai ntrebat ncă o dată pe general dacă a aflat, totuşi, că Ceauşescu a murit. n fine, s-a primit aprobarea ntrunirii ntr-o sală care s-a dovedit a fi prea mică pentru participanţi.

Maiorul Octavian Chiriac a dat citire “Apelului” care, discutat punct cu punct, corectat şi modificat unde a fost cazul, a căpătat următoarea formă :
    “ APEL
    1. Stabilirea adevărului privind rolul armatei n Revoluţie, n special n perioada 16-20 decembrie 1989 n Timişoara.

2. Desfiinţarea actualei structuri a armatei şi nlocuirea ei cu noi structuri care să ţină seama de specificul armei.

3. Restructurarea nvăţămntului militar pe principii care să corespundă următoarelor cerinţe:

- şcolile militare de ofiţeri să fie transformate n institute de nvăţămnt superior, cu durata de 4 ani, iar programa să fie elaborată de comun acord cu Ministerul nvăţămntului, astfel ca, la absolvirea institutului, ofiţerii să aibă o echivalare cu pregătirea n institutele de nvăţămnt civil.

- şcolile de maiştri-militari, de subofiţeri să aibă o structură asemănătoare şcolilor postliceale, iar programa de nvăţămnt să fie stabilită de comun acord cu Ministerul nvăţămntului, astfel ca, la absolvirea şcolii, să poată avea echivalarea cu şcolile de profil postliceale.

4. Restudierea statutului elevului de Liceu militar, n sensul adoptării lui la cerinţele democraţiei.

5. Introducerea de urgenţă a informaticii n armată, la toate nivelurile.

6. Revizuirea noţiunilor de secret n armată.

7. Stagiul militar să fie redus la 12 luni.

8. Fiecare armă să facă propuneri concrete de restructurare şi de drepturi specifice, prin consultarea fiecărui colectiv de militari.

9. Desfiinţarea Direcţiilor şi a Birourilor de educaţie patriotică din armată.

10. Deputaţii care reprezintă armata să fie aleşi prin vot direct, universal, secret, ca şi cei din viaţa civilă.

11. Revizuirea statutului cadrelor militare din armată, n raport cu noile cerinţe democratice.”
    10 februarie 1990. Aplul a fost citit n toate unităţile militare din garnizoană.

n după-amiaza aceleeaşi zile, ne-am adunat din nou la Casa Armatei, pentru a găsi o formulă adecvată dialogului cu eşaloanele superioare. n urma discuţiilor, cei prezenţi au hotărt nfiinţarea Comitetului de Acţiune pentru Democratizarea Armatei (C.A.D.A).
    ntre timp, un aviator, abia sosit, ne-a anunţat că a primit, de la colegii din Bucureşti, informaţia potrivit căreia ministrul apărării va trimite, n 11 februarie, deci, a doua zi, o echipă care să oprească, prin orice mijloace, acţiunile noastre.

Ştiind capacitatea puterii comuniste de a fabrica zvonuri şi de a eticheta contestatarii, grupul de iniţiativă a ajuns la concluzia că “Apelul” trebuie difuzat n mass-media, pentru ca opinia publică să afle adevăratele noastre cereri şi, de asemenea, pentru a ne proteja de furia celor care doreau să ascundă faptul că şi n armată sunt frămntări legate de viitorul nostru, al tuturor.
    Odată hotărrea luată, o parte dintre noi ne-am deplasat la “Televiziunea Liberă Timişoara”, post local nou creat, unde am găsit sprijin şi, n noaptea de 10 spre 11 februarie ’90, “Apelul” a fost citit, de către subsemnatul, n faţa telespectatorilor timişoreni. Grupul plecat la redacţia ziarului “Renaşterea Bănăţeană” a fost categoric refuzat, n schimb a găsit nţelegere la gazeta “Timişoara”, gazetă care a preluat “Apelul” şi l-a publicat a doua zi n paginile sale.

11 februarie 1990, spre seară. Evenimentele se precipită. Prin sistemul de legături, stabilit ntre noi, am fost anunţaţi despre sosirea n garnizoană a temutei echipe ministeriale, compusă din generali şi ofiţeri superiori ai Comandamentului aviaţiei militare. Şeful echipei era general-locotenentul Dumitru Puiu, fost comandant al diviziei de aviaţie din Timişoara.

Cei sosiţi aveau misiunea să oprescă, chiar prin constrngere, acţiunile aviatorilor, pentru că aceştia sunt cei mai periculoşi. S-au dovedit ntotdeauna a fi foarte uniţi.
    Aprecierea era justă iar teama comuniştilor era ndreptăţită. Ulterior, pe timpul cnd ne aflam n sediul guvernului, aviatori din ntreaga lume au demonstrat n faţa ambasadelor Romniei, n semn de solidaritate cu cererile aviatorilor romni.
    Adunaţi la Casa Armatei, cei din trupele de uscat am decis că este momentul să arătăm că acţiunile aviatorilor nu sunt izolate ci sunt comune cu ale celorlalte arme din garnizoană, astfel că ne-am deplasat cu toţii la aeroport.

Intrarea noastră, n sala unde avea loc confruntarea, s-a produs pe fondul unui entuziasm general din partea aviatorilor, dar şi pe fondul unor uimiri şi nemulţumiri din partea echipei ministeriale.
    Generalul Puiu a ordonat să fim evacuaţi, nsă fără rezultat, aşa că am rămas şi, totodată, am susţinut, mpreună cu aviatorii, nlăturarea definitivă a vechilor structuri comuniste din armată.

Generalul Dumitru Puiu, n totală discordanţă cu atitudinea avută pe timpul cnd mă aflam, n data de 2 februarie, n anticamera ministrului apărării, şi manifesta acum poziţia faţă de acţiunile noastre ntr-un mod extrem de dur.

Aducea acuzaţii de destabilizare a armatei, iar faptul că noi analizam şi contestam conducerea superioară a armatei, nsemna, conform gndirii dumnealui, că suntem puşi n slujba unor forţe străine care urmăresc slăbirea capacităţii de apărare a ţării, de parcă tăria armatei noastre stătea tocmai n caschetele generalilor şi ofiţerilor compromişi pe care noi i contestam.
    Aviatorii au fost fermi. Criticau deschis conducerea aviaţiei, calificnd-o drept incompetentă şi cereau insistent demiterea generalului Ioan Rus, comandantul Aviaţiei militare, ct şi demiterea generalului Nicolae Militaru, ministrul apărării.

Provocările echipei ministeriale au scos la iveală opinii care depăşeau cererile nscrise n “Apel”, fapt ce ne-a determinat să reformulăm problemele ntr-o viitoare ntlnire.
    Misiunea echipei ministeriale a eşuat. Generalul Puiu ne ameninţă că a doua zi vom fi arestaţi. Era clar! Nu se putea dialoga pe linie ierarhică militară. Cei contestaţi deţineau funcţiile cheie ale sistemului militar.

Pentru a nu da ocazia luării unor măsuri represive asupra noastră, (fiindcă ştiam că o delegaţie de ofiţeri din Bucureşti a fost arestată doar pentru că a ndrăznit să nmneze ministrului Militaru nişte cereri de nfiinţare a “Cluburilor militare”), ne-am decis să plecăm imediat la Bucureşti.
    Trebuia să prezentăm cererile noastre direct preşedintelui interimar Ion Iliescu, considernd, la vremea aceea, că este singurul care ne poate ajuta. Credeam că are şi prerogativele Comandantului suprem.

n aceeaşi noapte, un grup dintre noi a plecat cu trenul la Bucureşti.
    nfiinţarea grupului de iniţiativă al C.A.D.A.- Neliniştea Generalilor-Nicolae DURAC (UR-VP-ND-013)
    Last edited by N.D._C.A.D.A.; 05-06-10 at 10:47 PM.
    Aceia care au acţionat zi de zi, timp de 21 de ani, asupra conştiinţei mele, au cerut imposibilul. Să trag n oameni nenarmaţi... n aceia care, exasperaţi, şi revendicau drepturi sociale şi poltice. Am refuzat ! Indexul lucrarilor publicate
    Contact prin cutia postala SAS: clik AICI