Results 1 to 1 of 1

Thread: Ioan Rosca : Precizari privind legatura mea cu domnul Cojocaru - Partidul Poporului

Lightbulb Ioan Rosca : Precizari privind legatura mea cu domnul Cojocaru - Partidul Poporului

(./Text preluat/.) Ioan Rosca [/…/] Răspund domnului Ilinca, prin lămurirea relaţiei mele cu domnul Constantin Cojocaru- deşi voiam să amīn această clarificare, pentru a nu produce vreun efect negativ asupra efortului actual de coagulare a rezistenţei politice (/īn jurul PP). Nu-mi pot īnsă permite o ambiguitate premeditată.

Domnul Cojocaru pune pe masă un program alternativ concret- ceea ce alţii nu fac. Nu comentez aici fezabilitatea si oportunitatea proiectului său. Semnalez doar că eu am unul diferit, nepublicat ca atare, dar care se poate deduce din ce am publicat pe Internet īn timp- fragmentar. Aş rezuma astfel distincţia: eu doresc o schimbare mai radicală a societăţii, pe toate dimensiunile. Nu aş vrea doar sa repar mecanismul economic actual ci să dărīm sistemul politico-socio-economic-spiritual care ne duce īn prăpastie. Şi mă chinui să imaginez cum s-ar putea face asta, depaşind limitările intrinseci, complexitatea perplexantă şi rezistenţele previzibile. Tocmai pentru că tīnjesc după o revoluţie a condiţiei umane, sīnt mai reţinut/indecis decīt domnul Cojocaru privind căile şi metodele, tatonez īnconvoiat (īmpotmolit ) de nedumeriri, de contradicţii, de blocaje. Cred des că nu ştiu. Ştiu des că nu cred. Caut.

Inţeleg īnsă abordarea mai realistă a domnului Cojocaru, care doreşte să facă un pas hotărītor, plecīnd din prezent. Aprob simţul său practic, convergenţa gīndirii sale īn jurul unui proiect viguros, dar nu mă pot lăsa captat de un program care răspunde puţin năzuinţelor mele (fiind, să zicem, colateral- pentru mine). Partidul pe care-l aştept/visez ar umple puşcăriile (cu jurişti- īn primul rind), ar confisca ce s-a jefuit, ar anula privatizările, ar declara independenţa Romāniei si ar combate colonialismul, ar respinge tratatele gen ACTA , ar introduce democraţia directă (reală), ar interzice speculaţiile, bursa şi camătăria, ar schimba din temelii mecanismele financiare, ar desfiinta actualele servicii secrete, ar deschide arhivele etc. Nu contest nimănui dreptul de a avea reţineri faţă de un astfel de program şi chiar de a mă evita, pentru a nu apare asociat cu "extremişti"....

In anul 1990, am apreciat propunerea domnului Cojocaru de distribuire cinstită, justă şi fastă a avuţiei colective muncite īn lagărul romānesc (gindeam cam la fel)- constatīnd că "opoziţia" "anticomunistă" nu īl inţelege şi nu īl sprijină- cum ar fi trebuit. Am făcut consecvente eforturi pentru a schimba percepţia liderilor FDAR/CDR , īncit să nu se rateze asumarea legii fundamentale susţinute de domnul Cojocaru, īntr-un moment crucial. Fără succes. Liderii "dreptei anticomuniste" susţineau doctrinar... īmbogăţirea rapidă a securicomuniştilor. Au reuşit.

După 2005, cīnd am revenit īn ţară pentru a provoca "justiţia" la procesul comunismului, contrarevoluţiei şi tranziţiei criminale, l-am căutat pe domnul Cojocaru pentru a-i mulţumi pentru ce a făcut īntru demascarea crimei economice operate de uzurpatorii statului romān. I-am pus la dispoziţie sinteza de presă care reflecta salutara sa acţiune, AICI: http://www.procesulcomunismului.com/marturii/fonduri/cojocaruc/semnale_cojocaru.htm
    şi l-am rugat să mă sprijine īntr-un proces al tranziţiei , ca martor-expert principal , care a dovedit riguros că distrugerea Romāniei a fost premeditată, AICI: http://www.procesulcomunismului.com/marturii/fonduri/cojocaruc/explicatie.htm

Incepīnd din acel moment, am sesizat progresiv că drumurile noastre se intersectează doar parţial. Dumnealui mi-a spus franc că nu poate pierde timp pentru demersuri inutile, luptīnd cu o justiţie ocupată de complicii vinovaţilor. Şi mi-a făcut la un moment dat cunoscut noul sau proiect, sintetizat īn "Legea Cojocaru", rugīndu-mă să-l sprijin īn īnchegarea unei alianţe a independenţilor, care să susţină această lege. Eu i-am explicat importanţa pe care o dau justiţiarismului riguros, nevoia de a demonstra pīnă la capăt că justiţia ocupată nu permite reabilitarea dreptăţii, că are o activitate supra-criminală, deci ar trebui inculpată īn bloc, după eventuala cădere a regimului genocidar pe care īl susţine. Pe de altă parte, i-am atras atenţia asupra dificultăţilor practice care īmpiedică organizarea alianţei pe care o dorea atunci. Mă amuză puţin că acum īmi īntoarce argumentele mele de atunci… şi nu-i voi aminti pe ale sale.

Ulterior, a devenit mai clară o diferenţă īntre noi, atunci cīnd eu i-am sugerat insistent să pună īn prim plan confiscarea averilor făcute necinstit īn "tranziţie" , iar el a limpezit că vrea īn primul rīnd să stimuleze democraţia economică, restul fiind aspecte colaterale (care -admit- ar putea stīrni opoziţii feroce, blocīnd reforma sa):http://www.piatauniversitatii.com/news/editorial-1-2009-2

Ne-am mai contrazis şi pe subiectul aparatului birocratic care ar urma să valideze milioanele de proiecte personale (subiect pe care am revenit, nu de mult). Si de data aceasta fiind- īn fond- vorba de grija mea principală pentru dreptate, şi a lui- cred- pentru bunăstarea majorităţii. Ca duşman al "reprezentarii" şi "intermedierii" (de toate tipurile)- care instrumentează jaful modern- eu nu pot dori formarea unui strat masiv de funcţionari, verificatori sau consultanţi. Intre timp, cred că sa ştim cam ce ne separă, ca obiective şi metode. Permiteţi-mi să nu detaliez alte diferenţe- legitime- căci nu consider oportun să fac acum asta.

Atunci cīnd domnul Cojocaru, decis să-şi facă auzit glasul de către "popor", a făcut cu OTV īnţelegerea de mediatizare a legii sale, i-am atras insistent atenţia că intră īntr-un joc murdar, īntr-o capcana a securităţii, care-i poate pune īn pericol lucrarea. Am īncercat apoi să intervin , pe măsură ce vedeam cum este escrocat. Vezi : http://www.piatauniversitatii.com/news/editorial-4-2010-8

A cochetat riscant cu Diaconescu (de-a "populismul cel bun")- care nu juca singur, ci avea sarcini mari şi sprijin pe măsură ...I-a oferit acestui gunoi putrezitor ocazia să folosească legea şi acţiunea Cojocaru pentru a ridica o formaţie-ciupercă, prin care să fie deturnată revolta populaţiei- o lovitură grea dată contestaţiei sistemului, īntr-un moment īn care se putea exploata eliberator nemulţumirea generală. Domnul Cojocaru a mers īnainte prin noroi, pīnă īn locuri unde eu nu aş fi pus piciorul. Şi nu l-am auzit spunīnd că a greşit, nici măcar atunci cīnd, deşi potlogarul īşi arătase faţa, s-a lăsat reafişat la OTV alături de el, producīnd o gravă confuzie privind listele de īnfiinţare a partidului poporului. Probabil că asta arată că e un adevărat om politic, capabil de riscuri şi compromisuri, pentru a-şi atinge ţelul major. Cīt de mici sīnt acestea, cīt de mari sīnt cīştigurile- se va vedea mai tīrziu, după judecata fiecăruia.

Viitorul va arăta ce va mai trebui/fi dispus domnul Cojocaru să conceada, să tranzacţioneze, pentru a-şi vedea legea adoptată. Ii urez să nu-i pară rău pentru punţile pe care le va trece.... făcindu-se frate cu diverşi draci… care-i vor cere locuri pe liste. Eu nu voi trece nici una. Mă zbat fără nici un rezultat de 22 de ani, pentru că am respins orice compromis. După ce am fondat, condus şi susţinut CDR Neamţ, m-am retras īn ziua īn care "ai mei" au ajuns la putere (prin alianţă trădătoare cu aripa fesenistă a criminalului Petre Roman). Nu am ciştigat nici un singur leu din activitatea mea civică, inclusiv din publicistică. Nu am avut nici un fel de avantaj, nici o zi, īn nici un postişor. Am evitat "tentaţiile" care au domesticit intelectualii. Am pierdut suficient īn această călătorie la capătul nopţii ca să nu fiu tras de urechi că nu mă mai bag acum in arenă. Am devenit inutilizabil pentru meciuri pe terenul politic romānesc. E rīndul meu să dau sfaturi din tribună, să ofer gratuit idei. Cīnd eram pe gazon, hăituit/tăvălit de "oamenii de bine"- nu mi-a sărit nimeni īn ajutor...

Sper ca domnul Cojocaru nu se va supăra pe mine, chiar cīnd īl contrazic. I-am spus din start că am şi eu o personalitate pronunţată, o lucrare de continuat, că nu am acelaşi drum, dar vreau să-i arăt că există romāni care sprijină dezinteresat proiectele altora, din solidaritate. Ca să nu mai fim atīt de singuri fiecare. L-am sprijinit cum şi cīnd am putut, īn maniere şi īn īmprejurări despre care e mai elegant să nu vorbesc. Poate că domnul Cojocaru a aflat cum am contribuit la naşterea PPLC.

Dar mai departe, veţi merge fără mine. Nimeni nu e de neīnlocuit, īntr-un proiect sănătos. Mai lăsaţi prieteni şi afară. Ei vă pot trage de mīnecă, dacă o luaţi razna. Mai ales dacă nu sīnt dispuşi să dea cecuri īn alb nimănui.

Ioan Rosca 11.10.2012

Erata: "Poate că domnul Cojocaru a aflat cum am contribuit la naşterea PPLC." Iata ce coroziva este coexistenta celor doua denumiri... m-am incurcat si eu in ele.
    (./.) Dumitru Ilinca [/…/] Domnule Ioan Rosca, va multumesc mult pentru timpul pe care l-ati dedicat ca sa-mi raspundeti ! Din pacate, in societatea in care traim, nu ne putem permite sa nu facem niciun compromis daca vrem sa schimbam lucrurile in bine. Poate ca si eu vreau sa adug o "virgula" la programul domnului dr. Constantin Cojocaru, poate ca altcineva vrea sa adauge cateva cuvinte, iar un altul - chiar o pagina intreaga... Suntem diferiti si din aceasta diversitate a noastra se poate cladi o echipa omogena in care sa regasim si pragmatism si spiritualitate. Stand dezbinati, suntem mai usor de infrant, iar rezultatele vor fi pe masura celor de pana acum ! Imi inclin capul, cu respect, in fata dvs., domnule Ioan Rosca si sper ca, mai devreme sau mai tarziu, o sa veniti langa noi ! Doamne ajuta !

(./.) Constantin Cojocaru [/…/] Domnule Rosca, noi doi ne cunoastem atat de bine ca nici nu ar mai trebui sa va raspund la aceste "precizari".Stiu ca sunteti un roman cel putin la fel de bine intentionat ca si mine. Nu mai este nevoie sa fac eforturi pentru a va indoctrina de romanism. Totusi, cateva "contraprecizari" se impun.

Dumneavoastra spuneti ca : "Aş rezuma astfel distincţia: eu doresc o schimbare mai radicală a societăţii, pe toate dimensiunile. Nu aş vrea doar sa repar mecanismul economic actual ci să dărīm sistemul politico-socio-economic-spiritual care ne duce īn prăpastie. Şi mă chinui să imaginez cum s-ar putea face asta, depaşind limitările intrinseci, complexitatea perplexantă şi rezistenţele previzibile". Este dreptul dumneavoastra sa afirmati. Ca si al meu. Din cate stiu eu, schimbarea propusa de mine este mult mai radicala decat aceea dorita de dumneavoastra. Eu nu doresc sa "repar" mecanismul economic actual, ci sa-l INLOCUIESC cu unul fundamental diferit. Si eu propun daramarea sistemului economic-politic-social-moral (am schimbat, un pic ordinea, ca sa pun in evidenta relatiile de determinare dintre domeniile numite) care ne duce la prapastie. Mai mult, eu propun, concret, nu numai INLOCUITORUL acestui sistem economic-politic-social-moral, dar si mecanismul legislativ, administrativ si FINANCIAR prin care se face INLOCUIREA.

Mai departe, spuneti dumneavoastra "nu mă pot lăsa captat de un program care răspunde puţin năzuinţelor mele (fiind, să zicem, colateral- pentru mine). Partidul pe care-l aştept/visez ar umple puşcăriile (cu jurişti- īn primul rind), ar confisca ce s-a jefuit, ar anula privatizările, ar declara independenţa Romāniei si ar combate colonialismul, ar respinge tratatele gen ACTA , ar introduce democraţia directă (reală), ar interzice speculaţiile, bursa şi camătăria, ar schimba din temelii mecanismele financiare, ar desfiinta actualele servicii secrete, ar deschide arhivele etc. Nu contest nimănui dreptul de a avea reţineri faţă de un astfel de program şi chiar de a mă evita, pentru a nu apare asociat cu "extremişti"...."

(./.) Valentin Cojocaru [/…/] Domnilor Ioan Rosca , Constantin Cojocaru ! Urmaresc de multa vreme actiunile pe care le desfasurati in mod ''asincron'', fiecare aveti obiective diferite, dar in final acelasi scop. Perioada in care am intrat este propice unor schimbari majore(totale), toate subsistemele sistemului la diferite nivele si paliere s-au blocat sau se vor bloca, este previzibila o prabusire totala. Nu ne vom mai intalni in acest secol cu un alt moment favorabil, de asemenea amploare...

(./.) Constantin Cojocaru [/…/] (…) Dumneavoastra puteti visa ce partid vreti, insa Partidul Poporului s-a angajat sa faca, s-a angajat, prin programul sau politic, sa trimita in fata judecatorilor pe toti cei care se fac vinovati de crimele savarsite impotriva poporului roman, in ultimii 68 de ani. Vom confisca toate averile dobandite ilicit.Vom abroga Legea 15/1990 si cu asta vom anula toata privatizarea facuta in Romania dupa 1989. Dupa 1990, nu s-a mai facut nici o privatizare. S-a vandut, ceea ce s-a privatizat prin Legea 15/1990. Statul roman, hot, a vandut, ceea ce a furat, adica ceea ce a privatizat prin Legea 15/1990. Vom rascumpara ceea ce a fost al nostru, la pretul platit statului roman. Nu vrem sa luam nimic de la nimeni. Ii vom pedepsi, aspru, pe cei care au furat, nu pe cei care au cumparat.

Vom cuceri independenta Romaniai, facandu-i stapani in tara lor pe romani, prin Legea Cojocaru.

Vom rezilia toate contractele cu FMI si ale organisme financiare internationale care contin prevederi contrare intereselor romanilor si statului lor.

Proiectul de revizuire a Constitutiei, parte integranta a Legii cojocaru si a PROIECTULUI PENTRU ROMANIA arata ca suntem hotarati sa instituim, treptat, democratia directa, reala. Veti gasi acolo, alegerea de catre popor a guvernatorului Bancii nationale, a serviciilor publice de radio si televiziune, a tuturor judecatorilor si procurorilor.Nu putem chema poporul sa decida emisiunile monetare, dobanzile de referinta, politica rezervelor valutare. Nici sa decida angajarile la TVR si la RADIO ROMANIA. Cel putin nu acum, imediat.

Vom interzice camataria, speculatiile, dar nu si bursa. Corect reglemantata, bursa poate face parte dintr-un sistem fianciar sanatos. Dupa cum vedeti, nu suntem departe nici de dumneavoastra, nici de "extremisti", Mici nuante.

Nu am fost, niciodata, impotriva justitiarismul riguros. Am spus, numai, ca nu se poate face justitie riguroasa decat intr-un stat in care puterea reala, cea economica, se afla in mainile majoritatii, nu ale minoritatii oligarhice, altfel spus, nu se poate face justitie reala fara aplicarea Legii Cojocaru. Este altceva.

M-a intristat paragraful referitor la episodul cu OTV. Ma cam faceti vinovat de faradelegile savarsite de altii impotriva mea. Deocamdata, aceasta "experienta" s-a soldat cu existenta Partidului Poporului.

Formularul de strangere de semnaturi era plasat pe www.variantacojocaru.ro inca din 2008. In 4 ani, am strans 20 de adepti. Prin "experienta" OTV, in cateva zile, am strans peste un milion de adepti. Sigur cand lupti in transee, mai calci si prin noroi. Si nu numai. Cineva trebuie s-o faca.

Desi finalul dumneavostra suna a demisie, va spun deschis ca, din punctul meu de vedere, ea nu este acceptata.

Preluat de pe grupul ''Actiunea pentru Eliberarea Romāniei'' (AER): http://www.facebook.com/groups/36747...6595580359601/
    Last edited by Thasunka Witko; 13-10-12 at 05:31 PM.